Пристъпът на подагра се познава по острата болка в засегнатата става. Той почти винаги минава в рамките на една до три седмици, но може да се повтори, с течение на времето.
В случай на пристъп, страдащият има остро възпаление на ставите, което обикновено засяга палеца на крака и често продължава няколко часа, а може да продължи до 3 дни.
Симптоми на пристъпа:
- зачервени, чувствителни, подути стави;
- остра болка;
- повишена температура;
Кога пристъпът е най-вероятен?
Пристъпът може да се случи по всяко време на деня, но особено през нощта, когато тялото е в покой. Това е така, защото през нощта обмяната на течността около ставите, което е пасивен процес, почти спира, а тази обмяна е необходимо движение, което липсва по време на сън. Обмяната е спряла, но процесите на тялото не и течността в ставите може да се превърне в киселина и в резултат прагът, при който пикочната киселина се утаява под формата на кристали, спада. Резултатът може да бъде начало на пристъп на подагра.
Пристъпите на подагра могат да бъдат провокирани или засилени от:
- леки наранявания;
- операции;
- алкохол – рекомерна консумация;
- храни с високо съдържание на протеини;
- някои лекарства;
- умора;
- емоционални напрежения;
- други заболявания.
Вреден ли е рискът от пристъп на подагра ?
Пристъпите рядко причиняват трайни последствия върху организма, но ако се появяват често и не се лекуват, може да възникне износване на ставите. В допълнение, хората с хронична подагра често имат високо кръвно налягане и повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.
Лечение на пристъпи на подагра
Разбира се, по-добре е пристъпите да се предотвратяват отколкото да се лекуват, за това най-добре е да започнете активно да намаляване киселинността на организма си. Като пиете ежедневно алкална вода можете значително да намалите вероятността от пристъп, но ако пристъпът вече е започнал, можете да вземете болкоуспокояващи и евентуално противовъзпалителни средства.